Ultrasonda Gebelik Kesesi Kaçıncı Haftada Görülür?

Ultrasonda Gebelik Kesesi Kaçıncı Haftada Görülür?

Ultrasonda Gebelik Kesesi Kaçıncı Haftada Görülür?

Ultrasonda Gebelik Kesesi Kaçıncı Haftada Görülür? 

Gestasyonel kese adı verilen bölge gebelik döneminden bebeğin doğuma kadar geliştiği yerdir. Gebe kalan kadınlar, ultrasonda gebelik kesesi kaçıncı haftada görülür? Bunu bir an önce öğrenmek ister. İçi amniyon sıvısı ile dolu olan kesede yapılan gebelik kontrolünde ultrasonda görülebilen ilk yapıdır. Fakat, vajinal ultrason yapılırsa erken dönemde görülebilmektedir. Yapısı bakımından yuvarlak olan kese çevresi rahim içi tabakasıyla çevrilidir. 

Kanda yükselen gebelik hormonu ile gebelikte kesesin varlığı beta HCG hormonuna bağlıdır. Ultrason tetkikinde kanda beta HCG hormonu 1500 ile 2000 mlu/ml değerine ulaştığında, gebelik kesesi görülebilir. Kesenin içindeki bebeğin gelişimini takip edebilmek amacı ile kullanılan ultrason teknikleri abdominal yani karından görüntüleme vetransvajinal yani vajinadan görüntüleme tekniği olarak iki türlü yapılabilmektedir. 

Hamileliğin erken döneminde eğer, vajinal ultrason görüntüleme tekniği kullanılırsa karın bölgesinden yapılan ultrason görüntüleme tekniğine göre daha iyi sonuçlar alınabilir. Bu demek oluyor ki, 3 haftalık hamilelikte vajinal ultrason kesenin görüntülenmesini sağlanabilir iken karın bölgesinden yapılan ultrason ancak 5 haftalık hamilelikte kesenin görüntülenmesini sağlanabilmektedir.

3 haftalık hamilelik döneminde 2 ile 3 mm çaplı olan kese, 5,5 haftalık hamilelikte ise 20 mm kadar büyümektedir. Bu aşamada kesenin içinde yolk kesesi denilen kese izlenmeye başlanır. Hamileliğin boş gebelik olup olmadığını gösterir bir unsurdur. Hamilelikte ilk haftalar oldukça heyecanlı ve karışık duygu yoğunluğu ile geçer. Anne adayları ilk olarak ultrasonda gebelik kesesi kaçıncı haftada görülür? Bunu merak eder. 

Gebelikte ilk haftalar hem anne için hem de bebeğin oluşum sürecinde rahme yerleşmesi bakımından olayların hızla geliştiği bir dönem olmaktadır. Gebeliğin başladığı ilk zamanların, doğru olarak bilinmesi yani genel olarak son regl kanamasının ilk gününün bilinmesi önemli bir unsur niteliğindedir. Ultrason yapılırken bebeğin kese oluşumunun görülmesi için hangi dönemde olunduğu ve buna bağlı olarak bebeğin gelişimi bu bilginin doğruluyla orantılıdır.

Hamileliğin süresi son regl kanamasının ilk gününden itibaren 40 hafta devam etmektedir. Bu 40 hafta içerisinde hamilelikteki gelişmeler her geçen gün hızla devam etmektedir. Doğal olarak doğumla beraber bu heyecanlı bekleyiş de sona erecektir. En sonunda ailesi ve özellikle annesi özlemle beklediği ve taşıdığı bebeğine kavuşacaktır. 

Hamilelikte yumurta gelişiminin geç oluşması, yani halk arasındaki tabiri ile hamile olduğu halde üzerine adet görme denilen durumun yaşanması gibi etkenler son adet tarihi nedeniyle, ultrason sonuçlarının uyumsuz belirsiz ve uyumsuz olmasına sebebiyet verebilir. Fakat, hamilelik döneminde yapılan ultrason ölçümleri özellikle ilk haftalardaki ultrason değerlendirmeleri çok oldukça önemli bir husustur.

Gereken ölçümlerin yapılması için hamilelik kesesinin rahim içinde oluşması gerekmektedir. Bu sebepten dolayı yapılacak ilk gebelik muayenesinin de önemi oldukça büyüktür. Aslında bilinenin aksine hamilelik dönemindeki ilk muayene gebelikten öncesi 2 ile 3 ay arasında yapılmalıdır. Böylece kadın jinekolojik muayeneden geçerek, ultrason değerlendirmesine alınmış olur.

Yine bu esnada kan ve idrar tetkikleri de yapılmaktadır. Kullanması gereken vitaminler belirlenir ve gebelik dönemine sağlıklı bir şekilde hazırlanması sağlanır. Yani kısaca, hamile kalmak isteyen kadınlar gebeliğe daha önceden hazırlanmalıdır. Bu durum kadının herhangi bir sorun ile karşılaşmadan ve karşılaşmasına engel olunarak, oldukça sağlıklı bir biçimde hamilelik süreci geçirmesini sağlar. 

Gebelik Kesesi Nedir?

Gebelik kesesi yani gestasyonel kese nedir? ultrasonda gebelik kesesi kaçıncı haftada görülür? Bu aşama gebelik sürecinde önemli bir gebeliği tamamlayan bir oluşumdur. Özellikle ultrason muayenesinde görülebilen hamileliğe dair bir işret olan ilk oluşumdur. Gebelik kesesi kadın rahminin içerisinde; siyah yuvarlak bir oluşum olarak görülmektedir. Bunun yanı sıra bu kesenin çevresinde beyaz bir hale görülürse, ikili kese belirtisi olarak tanımlanmaktadır. Genellikle normal rahim içi gebeliği düşündürür.

Ultrasonda görememek ise, rahim içi gebelik tanısının kesin olarak konulmasını tamamen engeller. Genel olarak dış gebelik meydana geldiğinde de buna benzeyen yalancı kese görülebilmektedir. Bu kesenin oldukça düzgün sınırlara sahip olması ise normal gebelik olduğunun ilk belirtilerinden biridir. Kesenin çevresinde ise düzenli olmayan bir sıvı izlenebilir. Buna implantasyon zamanı; yani bebeğin rahme yerleştiği dönem olan kanama döneminden dolayı görülebilir. 

Gebelik kesesinin ultrason makinesinde görülebilmesi için; kandaki beta HCG hormonun belirli bir düzeye ulaşması gerekmektedir. Bu süreçte kadında 2 ile 5 günlük bir regl gecikmesine neden olur. Gebelik kesesi bu dönem 2 ile 4 mm çapı arasında gelişim göstermektedir. Bunun yanı sıra gebelik kesesinin çapına bakılarak kaç haftalık hamile olunduğu hesaplanabilir. Bu kese her gün 1,1 mm kadar büyüme gösterecektir.

Kandaki beta HCG hormonu değerleri, gebelik kesesinin büyümesi ile, hamilelik sürecinin 8. haftasına kadar aynı paralelde seyreder. Hamilelik sürecini ve bebeğin kaç haftalık olduğunu öğrenmek için 6 haftaya kadar gebelik kesesi kullanılabilir. Bundan sonra embriyo da bebek görülebilir. 

Embriyo artık görüneceği için de hamileliğin kaç hafta olduğuna gebelik kesesi yerine embriyo uzunluğu ile bakılır. Eğer karın bölgesinden ultrason muayenesi yapılacaksa gebelik kesesi 1 hafta daha sonra görülebilir. Gebelik kesesinin kadın rahminin aşağısına yerleşmesi, kesenin sınırlarının düzensiz olması gibi bulgular ise düşük yapma gibi olumsuz etkilerin göstergesi olarak tabir edilir. 

Gebelik Kesesi Görüntüleri

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler için gebelik kesesi görüntüleri son derece önemlidir. Çünkü bu durum hem hamileliğe kesin tanı konulmasını hem de hem de rahim içerisinde gelişim gösteren bebeğin sağlığını etkilemektedir. Hamilelik sürecinde ancak 5. haftaya girildiğinde vajinal ultrason muayenesiyle gebelik kesesi görüntüleri alınabilir.

Gebelik testi pozitif çıkmış ise, ultrason muayenesinde gebelik kesesinin görülmesi gerekir. Ultrasonda gebelik kesesi kaçıncı haftada görülür? Heyecanı vardır. Karın bölgesinden ultrason muayenesi yapılacak ise bu muayenenin gebeliğin 6 haftasından sonra yapılması gerekir. Böylece çok daha net sonuçlar alınacaktır. 

Tüp Bebekte Kese Ne Zaman Görülür?

Gebelikte tüp bebek oluşturabilmek için embriyo transferi yapılmaktadır. Bu transferin yapılmasından sonra kadının hamile kalabilmesini gözlemlemek için 12 gün beklenir. Bu esnada embriyo kesesi oluşurken gebelik hormonları da yükselme gösterecektir. Bu dönemde rahim iç zarında kalınlaşma olur ve böylece rahim kendini hamilelik sürecine hazırlar.

Tüp bebek uygulamasında transferin ardından özellikle anne adayı ultrasonda gebelik kesesi kaçıncı haftada görülür? Oldukça merak etmektedir. Transferden sonra lekelenmeler görülebilir. Bu lekeler embriyonun rahme tutunduğunun belirtisi olabilir. Tabi bunun yanı sıra başarılı bir şekilde gerçekleşen tüp bebek tedavisinin de göstergesidir.

Beklenen 12 gün içerisinde gebelik hormonu olan Beta HCG seviyesi yükseliş gösterecektir. Testin yapılmasının arındıran birkaç gün daha beklendikten sonra ultrason yardımı ile gebelik kesesinin görülebilmesi mümkün olacaktır. Kısaca embriyo transfer edildikten sonra 15 ile 17 gün içerisindeki bir süre zarfında gebelik kesesi net bir şekilde görülebilir.

Vajinal Ultrasonda Gebelik Kesesi Ne Zaman Görülür?

Hamilelik testinden sonra, hamile kaldığını öğrenen kadın için ultrasonda gebelik kesesi izlenmelidir. Vajinal ultrason da ise, yapılacak inceleme gebeliğin ilk 13 haftasında yapılabilir. Hamile olan kadında vajinismus gibi özel bir durum söz konusu değil ise, ultrason incelemeleri erken gebelik döneminde vajinadan yapılır. Bu yöntem karından yapılan ultrasona göre hem erken dönemde görülebilmesini hem de daha net görüntü alınmasını sağlar.

Gebelikte Kese İçinde Bebek Ne Zaman Görülür?

Hamileliğin ultrasonda net olarak görülebilmesi için en az 5 ile 6 hafta beklenmesi gerekmektedir. Her ne kadar ultrasonda gebelik kesesi kaçıncı haftada görülür? Oldukça merak edilse de doktorunun yönlendirmelerine göre hareket etmelidir. Regl kanamasının 1 haftalık süreç içerisinde gecikmesinden sonra vajinal ultrason tetkiki yapılabilir ve gebelik kesesi görülebilir.

Karın bölgesinden ultrason muayenesi yapılacaksa gebeliğin 6 haftası beklenmelidir. Kadınlar hamilelik sürecinin başından sonuna kadar beta HCG hormonu salgılarlar. Bu hormon hamilelik sürecinde her geçen gün önce kana daha sonra idrara karışır. Doğal olarak bu hormon belirli bir seviyeye geldikten sonra, kan testinden ve idrar testinden hamilelik testi yapılabilir. Karın bölgesinden ultrason muayenesi yapılabilmesi için hormonun 5000 IU/ml düzeyine çıkması gerekmektedir.

Gebelik Süreci Nasıl Oluşur?

Bir kadının hamile kalabilmesi için önce yumurtalıklarda yumurta gelişimi meydana gelir. Bu süreç içerisinde rahim zarı kalınlaşmaya başlar ve rahim kendini gebelik sürecine hazırlar. Kalınlaşma yumurta hücresi ve sperm döllenmesinin ardından embriyonun rahme yerleşmesi demektir. Embriyo rahatça rahme tutunmalıdır. Kadınların genel olarak her regl döneminde bir yumurta büyür. Bu yumurta çatlar. Bazı durumlarda birden fazla yumurta oluşumu görülebilir. Bu sayede ikiz ya da üçüz bebekler olur.

Yumurtanın gelişim göstermesi ve ardından çatlaması son evrede fallop tüplerine atılması 3. haftada gerçekleşir. Bu hafta içerisinde çiftler cinsel birliktelik yaşadıklarında gebelik meydana gelebilir. Bunun sağlanabilmesi için spermler rahmin ağzından geçmeli ve rahim içerisindeki tüplerden ilerleyerek yumurtaya kadar ulaşmalıdır. Birliktelik sonrasında spermlerin %1'i yani ortalama 3 milyon kadar sperm rahim içerisine girebilir.

Spermlerin yumurtaya ulaşması sayısına, şekline ve hareketliliğine göre değişiklik göstermektedir. Spermlerin, rahmin fallop tüplerine kadar ilerlemesi ortalama 8 ile 10 saat kadar devam eder. Yumurtaya ulaşan spermlerden yalnızca bir tanesi yumurta zarını deler ve yumurtanın içine girmeyi başarabilir. Yumurta ve sperm çekirdekleri birleştikten sonra embriyo meydana gelir.

Yumurtadan 23 kromozom ve Spermden 23 kromozom birleştikten sonra 46 kromozom olarak embriyoyu meydana getirirler. Eğer sorunlu bir embriyo meydana gelir ise, rahme yerleşmeden dışarı atılabilir. Bu süreçte anne adayı gerek fiziksel gerek psikolojik herhangi bir sıkıntı çekmeyecektir. Yalnızca hafif bir kanama meydana gelebilir.

Genelde regl döneminde gecikme olan kadınlar hemen hamile kaldıklarını düşünürler. Ancak net olarak hamile kalındığı hesap edilebilmesi için reglnin 5 ile 7 gün kadar gecikmesi gerekmektedir. Bu esnada da kandaki HCG oranı yükselmiş olur. Yapılacak olan kan testi ile hamile tanısı konabilir. Test pozitif çıksa dahi kese oluşumu hemen belirti göstermez. Bunun için en az 5 hafta kadar beklenmesi gerekmektedir. 

Benzer Konular
0 Yorum
Yorum Yazın