Kan Tahlili Vermeden Önce Nelere Dikkat Etmeli?

Kan Tahlili Vermeden Önce Nelere Dikkat Etmeli?

Kan Tahlili Vermeden Önce Nelere Dikkat Etmeli?

Kan Tahlili Yaptırmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Kan tahlili vücudumuzda olup bitenleri haber veren en güvenilir yoldur. Laboratuarlarda yapılır ve sonuçlarına göre kişilere teşhis konulmaktadır. En basit rahatsızlıktan en ağır hastalığın tanısına kadar kan tahlili bütün hastalık tanılarında önemlidir. Bu durumda doğru teşhis için doğru kan numunesi vermek çok önemlidir. Peki  Kan tahlili yaptırmadan önce nelere dikkat edilmeli?  Bu sorunun cevabını bilmek sağlık açısından epey önem taşımaktadır.

Hastalık tanılarının konulmasında kan numunesinin epey büyük bir yeri vardır. Kan numunesinin verildiği ve bu numunenin işlendiği laboratuarın önemi büyüktür. Numuneyi alan işleyen merkez kan numunesinin ne kadar değerli olduğunu bilerek çalışacaktır ve kullandıkları cihaz kalibrasyonları önem taşımaktadır.

Kan Vermeden Önce Kişi Ne Yapmalı?

Açlığın önem taşıdığı sonuçlar için kişiler kan numunesi vermeden önce mutlaka belli bir saat açlığın olması gerekmektedir. Açlığın devamı verilecek kan numunesine göre kan verdikten sonra sona erer. Kan tahlili yaptırmadan önce nelere dikkat edilmeli?  Ve açlık kaç saat sürmeli? Bu açlık bir takım testler için zorunludur ve kişilerin insiyatifine bırakılmaz. Akşam yemeğinden sonra sabaha kadar bir şey yenilip içilmemesi ve sabah kan verilmesi açlık gerektiren kan numuneleri için yeterlidir.

Açlığa su içmemek de zaman zaman dahildir. Bu özel durum da kişiler sağlık çalışanları tarafından uyarılır. Kişinin sağlık çalışanlarının uyarılarına uyarak kan numunesi vermesi doğru değerlere ulaşmasını sağlamaktadır.

Kişilerin sabah saatlerini kan numunesi verirken tercih etmesi önemlidir. Aynı zamanda alkol alınmış halde kan numunesi verilmemelidir. Kanda alkol seviyesi yüksekken diğer değerler olumsuz yönde etkilenir ve doğru sonuçlar ortaya çıkmamaktadır. Kişiler kan vermeden belli bir saat önce alkol tüketmeyi bırakmış olmalıdır. 

Kan Vermeden Önce Dinlenmek Şart Mı?

Kişiler kan verecekleri merkeze ulaştıktan sonra en az yarım saat dinlenmiş halde olmalıdır. Çok yoğun egzersiz ya da spordan çıkıp kan vermemeye dikkat edilmelidir. Kan tahlili yaptırmadan önce nelere dikkat edilmeli? Dinlenmiş bir vücutla ve stres faktörlerinden uzaklaşmış bir şekilde kan numunesi vermek önemlidir.

Kişilerin nefes nefese kan vermesi vücuttaki adrenalinin yüksek olduğu ya da stresli şekilde verilmesi sonuçları etkileyebilmektedir. Dinlenmiş bir vücutla kan vermek önemlidir. Kan numunesi öncesi aşırı çay kahve gibi kafein içeren içeceklerden uzak kalmak numuneden doğru sonuç alabilmek için önemlidir.

Kan Değerlerinin Doğruluğu Nasıl Anlaşılır?

Kan numunesi kişilere doğru teşhis konulması için çok ayırt edici bir tanı yöntemidir. Kan tahlili yaptırmadan önce nelere dikkat edilmeli? İşlem öncesi kişilerin sağlık çalışanlarının uyardığı bir takım kurallara uyarak kan vermesi numunenin doğru olması için ilk adımdır.

Numunenin doğruluğu sonuçların referans aralığına göre çok uç boyutlarda olmaması halinde ve kişilerde genel şikayet tablosunun sonuçlarla uyumlu çıkmasına göre doğru değerlendirilebilir.

Kan Numunesi Nerelerde Verilir?

Klinik tablo ile eşleşmeyen herhangi bir sonuç ile karşı karşıya kalındığında mutlaka kan tahlilinin tekrarı yaptırılmalıdır.  Kan tahlili yaptırmadan önce nelere dikkat edilmeli? Bazı durumlarda çıkan sonuçları etkileyen kişiler değil kan numunesini çalışan cihazlardır. Bu sebeple bu cihazların tekniğine ve kalibrasyon işlemlerine dikkat edecek kurumsal yerlerde kan tahlili yaptırmak önemlidir.

Kan vermek ve kan sonuçlarının işlenmesi önemli ve hassas bir konudur. Bu konu üzerinde çalışılmış ve yanlış kan tahlilleri ile yanlış teşhislerin konulduğu hastalıklara rastlamak mümkündür. Bu durumda kişilere düşen görev kan numunesi verecekleri kurum ya da kuruluş güvenilir olmalıdır. Merdiven altı diye tabir edilen mekânlarda kesinlikle böyle ciddi işler yapılmamalıdır.

Doğru teşhis kişilerin hastalığının seyri için oldukça önemlidir. Kişiler kan numunesi öncesi sürekli kullandıkları ilaçlarla ilgili hekimlere bilgi vermekle yükümlüdür. Sürekli kullanılan ilaçlar da belli seviyelerde sonuçlara etki edebilmektedir. Bu her ilaç için geçerli değildir. Ancak bilgi verilmesinde fayda vardır.


Benzer Konular
0 Yorum
Yorum Yazın