Gebelikte Batma Hissi Neden Olur?

Gebelikte Batma Hissi Neden Olur?

Gebelikte Batma Hissi Neden Olur?

Hamilelikte Batma Hissi Neden Olur?

Hamilelik döneminde, özellikle ilk hamileliklerde, kadın, vücudunda birçok değişiklik yaşayacak bunların sebeplerini bilmek isteyecektir. Her kadının hamilelik belirtileri, bu dönemde yaşadığı sıkıntılar farklılık gösterebileceği gibi her gebelikte de farklılık gösterebilir. Hamilelikte batma hissi, bıçak batması, iğne batması gibi ağrılar, kramplar yaşanabilir. Karın bölgesinde, vajinal bölgede, rahimde, kasıklarda bu tip batma hissi, ağrılar ve kasılmalar gözlenebilir.

Bu ağrıların veya şikâyetlerin bir kısmı normal ve geçici olabildiği gibi bazılar herhangi bir anormalliğin belirtisi olabilir. Erken dönemde buna karar vermek güçtür. Takip edilmelidir.

Batma Hissinin Sebepleri Nelerdir?

 • Hamilelik döneminde değişen hormonel denge
 • Rahim ve çevresindeki dokuların genişlemesi
 • Uterus (rahim) bağlarının gerilmesi
 • Gaz sancısı veya hazımsızlık, kabızlık
 • Yerleşme ağrısı
 • Kan akışının hızlanması
 • Bebeğin rahim içine ve çevre dokulara uyguladığı baskı
 • Yalancı doğum sancıları
 • Enfeksiyonlar, hamilelikte batma hissi, sancı, kasılma, ağrı gibi şikâyetlere sebep olabilir. Eğer bu şikâyetlere bulantı, kusma, kanama, ateş gibi şikâyetler eşlik ediyorsa en kısa zamanda doktorunuza görünmeniz gerekir.

Hamilelikte Değişen Hormonlar

Hamilelik döneminde değişen hormon seviyeleri, gebelerin vücutlarında birçok değişikliğe sebep olur. Bazı ağrıların, krampların, hamilelikte batma hissi gibi şikâyetlerin temel sebebi değişen progestron seviyeleri olabilir. Progestron embriyonun rahim dokusunda yerleşmesine yardım eder. Hamileliğin başlamasına ve sürmesine yardımcı olur. Diğer hormonlar ile birlikte meme dokusunun gelişmesini ve doğumun ardından süt salgılamasını sağlayacak dokuların gelişimini sağlar.

Progestron rahimin iç dokusunu kalınlaştırır, kan damarlarını ve salgı bezlerini arttırır. Bu hormonun etkisi ile yeni dokular oluşur, organlar bir birinden uzaklaşır ya da yaklaşır, kaslar gevşer. Bu sebeple kasılmalar, batmalar, kramplar oluşabilir. Bu duruma bebeğin varlığından kaynaklanan baskıda eklenir. Genellikle zararsız şikâyetlerdir.

Hamilelikte Dokuların Genişlemesi

Rahim başta olmak üzere, rahim çevresindeki dokular, göğüs dokusu hamilelik boyunca genişler. Kaslar gerilir. Rahimi tutan bağlarda gerilme ile kramplar oluşabilir. Bunlar keskin sancılardır ancak tehlikeli değildir. Bu sancılar hamilelik süresince devam edebilir. Ancak gelip geçicidir. Hamileliğin ilk dört haftasından sonra bu sancılar başlayabilir.

Hamileliğin son döneminde rahim iyice genişleyecek, kaslar iyice gerilecektir. Son üç aylık döneme girildikten sonra erken doğum sancıları da başlayabilir. Bu sancılarda bel, kasık bölgesinde sancı, kramp, batma hissi gibi şikâyetlere sebep olabilir. 

Hamileliğin ilk döneminde de yerleşme ağrıları olabilir. Bunlarda kasıklarda ve rahimde ağrı, batma hissi, kramp gibi şikâyetlere sebep olur. Hamilelikte batma hissi, benzeri durumlar erken dönemde düşük, geç dönemde erken doğum gibi riskli durumların göstergesi olabilir. Bu sebeple batma hissi, sancı, kramp ve ağrılarla birlikte kanama, bulantı, kusma, baş dönmesi gibi belirtiler varsa en kısa zamanda mutlaka doktora görünmekte fayda vardır.

Hamilelikte Gaz Sancısı

Hamilelik döneminde yaşanacak mide bağırsak rahatsızlıkları oldukça şiddetli olabilir. Bir gaz sancısı kalp krizine benzeyebilir. Şişkinlik, kabızlık, gaz sancısı gibi durumlar hamilelikte batma hissi, kramp ve sancılara sebep olabilir. Bu rahatsızlıklar diğer dokulardaki gerilme, kasılma, bebeğin baskısı ile birleşince oldukça şiddetli bir hal alabilir. Bu tip ağrıları hafifletmek için;

 • Sık ve az yemek, dengeli beslenmek
 • Düzenli egzersiz yapmak
 • Fazla kilo almamak
 • Gerekli vitamin ve mineralleri almak
 • Sigara, alkol gibi şeylerden uzak durmak gerekir.

Benzer Konular
0 Yorum
Yorum Yazın