Beta HCG Değeri Kaç Olmalı?

Beta HCG Değeri Kaç Olmalı?

Beta HCG Değeri Kaç Olmalı?

Beta HCG Değeri Kaç Olmalı ve Örnek Beta HCG Değerleri

Bir kadın için dünyanın en güzel hormonu hiç şüphesiz Beta HCG’dir. Çünkü bu hormon size güzel ve mutlu haberler veren özel bir salgıdır. Anne olmak için yaratılan kadın için bu özel anların başladığının habercisi olan bu hormon her kadının yükselişini görmek istediği ender hormonlardandır. Malum kadınların hormonlarının yükselmesi düşmesi hepsi gel gitler yaratığı için bu hormonun vücudunuzda salgılanmaya başlanması ile bambaşka ve duygusal bir dünyaya merhaba diyeceksiniz. Eğer hamile kalmış iseniz Beta HCG değeri kaç olmalı? Sorusunun tüm detaylarınız yazımızda bulabilirsiniz.

Beta HCG Hormonu Nedir?

Beta HCG hormonu bir kadının hamile olup olmadığını gösteren bir hormondur. Eğer bir hamilelik söz konusu ise kan testi yapıldığı zaman bu hormon sayesinde doğru olarak tespit edilmektedir. Peki, hamile iseniz Beta HCG değeri kaç olmalı?  Bir kadında gebelik söz konusu değil ise Beta HCG hormonu 0 – 10 ml değerlerinin arasında yer almaktadır. 

Son adet tarihinizin üzerinden 21 ila 28 gün geçmiş ve hala adet olmamış iseniz kritik süreç başlamış demektir. Bu süre içerisinde ortalama 7 gün ila 11 gün içerisinde kan testi ile Beta HCG hormonuna bakılarak gebeliğin olup olmadığı kolaylıkla tespit edilebilinmektedir. Yapılan gebelik testinde bir kadının hamile olduğuna kesin emin olmak için bu hormonun 5 ml üzerinde olması gerekmektedir. Doğru tespit için pek çok hekim 5 ml üzerini baz almaktadır.

Beta HCG Hormonu Ne İşe Yarar?

Beta HCG hormonu hamileliğin en doğru teşhisinde kullanılmaktadır. Hamile olduğunuzu kısa süre anlamanız için kandan bu hormona baktırabilirsiniz. İdrar testi alarak evde hamile olup olmadığınızı öğrenmek isterseniz eczanelerden hazır test aldığınızda biraz daha fazla beklemeniz gerekmektedir. Çünkü bu hormon ilk olarak kanda yükselir daha sonra idrarda tespit edilir hale gelmektedir. 

Yumurtanın döllenme işleminden ortalama olarak 7 gün içerisinde kan testi ile hamile olup olmadığınızı hemen öğrenebilirsiniz. Beta HCG hormonu hamileliğin oluşumu ile ilk evrede iki katına kadar çok hızlı bir yükseliş sergiler. Ancak daha sonra bu hızlı yükseliş yavaşlama gösterir. Beta HCG hormonu değerlerine göre kaç haftalık gebe olduğunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.  Düzenli olarak gebeliğiniz süresince bu hormona bakılmaktadır. Eğer ki hormondaki yükselmede durma yahut yavaşlama var ise bazı durumlarda sıkıntı olarak değerlendirilmektedir. Bir düşüş yaşanıyor ise kadın doğum uzmanı olan hekiminiz size doğru ve gerekli bilgilendirmeleri yapacak ve ona göre bir durum değerlendirmesi yapacaktır.

Beta HCG Değeri Kaç Olmalı

Bir kadın için Beta HCG değeri kaç olmalı? Gebelik yok ise 0 – 10 ml arasında bir değer belirlenirken gebelik söz konusu ise bu değerde yükseliş söz konusu olmaktadır. Örneğin son âdetinizin hemen ardından hamile kaldınız. Elbette yeni adet tarihiniz gelmeden bunu fark etmeniz mümkün olmayacaktır.

 Siz adet gecikmenizi fark ettiğinizde yaklaşık olarak 3 haftalık bir gebelik söz konusu olabilir. Bu şüphe üzerine kadın doğum uzmanına başvurduğunuzda kan testi yapılacaktır ve Beta HCG seviyeniz 3 haftalık gebelik için sonuçlarda 10- 50 ml arasında bir değer olarak görünecektir. Beta HCG değerleriniz her hafta değişim gösterecektir. Hatta bu hormonlar iki günde bile ilk ölçümün iki katına kadar hızlıca yükseliş gösterebilmektedir.

İkiz Gebelikte Beta HCG Değeri Ne Olmalıdır?

Anne adayları hamile isem Beta HCG değeri kaç olmalı sorusunun cevaplarını bulmaya başladıktan sonra çıkan sonuçtan acaba çoğul gebelik var mı? Varsa bu hormon testinde çıkar mı? Soruları ile kendilerini baş başa bulmaktadır.  Genel olarak anne adayları ikiz hamilelik olup olmadığını oldukça merak etmektedirler. Dolayısı ile bu test sonucundan bunu öğrenmeyi düşünebiliyorlar.

Evet, Beta HCG testi hamile olduğunuzu size söyler ancak asla çoğul gebelik var mıdır tam teşhis edilemez. Çoğul gebelik olup olmadığını bir kadın doğum uzmanının yapacağı detaylı ultrason ile öğrenebilirsiniz. Ultrason ile karnınıza bakan hekiminiz iki veya daha fazla kese çoğul gebelik yaşıyorsunuz demektir. Tek bir kese oluşmuş ise tek bir bebek var demektir. Elbette tek kesede iki bebeğinizde olabilir bu nedenle ultrason muayenesi yapılmadan net bir sonuç öğrenilememektedir.

Kısacası Beta HCG değeriniz Yine muhtemelen belirtilen aralıklarda olmalıdır. Çoklu gebelikler hamilelik süresince farklılıklar gösterebilir. Annenin kilo alımı, bebeklerin gelişimi, kusmalar, aş ermeler, uyumlar gibi konularda tekli gebeliklere göre biraz daha sıkıntı yaşanabilir.

Beta HCG Hesaplama

Yaptırdığınız testte elde edilen sonuçların hafta olarak bir karşılığı bulunmaktadır. bu haftalar sayesinde gebeliğin doğru takibi yapılabilmektedir. Hatta son adet tarihini hatırlamayan anne adayları için de bu test yol gösterici olmaktadır. beta HCG hormonu testi sayesinde bebeğinizin haftalık olarak gelişimleri ile de uyumlu büyümesi oldukça kolay takip edilebilinmektedir. Hamileler için hafta hafta Beta HCG değeri kaç olmalı;

 • 3. hafta 10 ila 50 ml
 • 4. hafta 5 ila 425 ml
 • 5. Hafta 20 ila 7300 ml
 • 6. Hafta 1 080 ila 56 000
 • 12. Hafta 7,650 ila 290 000 ml
 • 24. Hafta 4 000 ila 165 000
 • 40. Hafta ise 3 640 ila 117 000 ml arasında bir Beta HCG seviyeniz olacaktır.

Hamilelik ortalama 40 hafta olarak süren bir süreçtir. Bu haftaların kaç aya tekabül ettiğine gelince;

 • 4 ila 5 haftalık gebelik 1 aylık
 • 8 ile 9 haftalık gebelikte 2 aylık
 • 12 ila 13 haftalık gebelik 3 aylık,
 • 16 ila 17 haftalık gebelikte 4 aylık
 • 20 ila 21 haftalık gebelik 5 aylık
 • 24 ila 25 hafta 6 aylık
 • 28 ila 29 haftalık gebelik 7 aylık
 • 32 ila 33 haftalık gebelikte 8 aylık
 • 36 haftalık olduğunuz zaman ise 9 aylık hamilesiniz demektir. 

40 hafta olarak değerlendirilen gebelik sürecinde aslında 9 ay 10 günlük hamilesiniz demektir. Gebeliğiniz 40 haftanın sonunda genel olarak doğum ile sonlanmaktadır. 40 haftayı tamamladıktan sonra her an bebeğinizin dünyaya gelmesine hazır olmalısınız. 

Ayrıca 28 haftalık süreci geçtiğiniz zamanda doğum gerçekleşebilmektedir. Genel olarak çoklu gebeliklerde 28 hafta civarında doğum gerçekleşmektedir. Doktorunuzun yönlendirmelerine uyarak ve takip için zamanında gittiğinizde hem sorunsuz bir hamilelik süreci hem de sorunsuz bir doğum gerçekleştirebilirsiniz.

Beta HCG Düşüklüğü

Bir kadın hamile kalmış ise normal şartlarda Beta HCG hormonu ortalama 7 gün gibi bir sürede hızla yükselmeye başlayacaktır. Beta HCG hormonunun hızlı yükselişi normal kabul edilirken artış gözlenmemesi durumunda bir sıkıntı var düşüncesi oluşmaktadır. 

Gebeliğin ilk dönemlerinde artış beklenen Beta HCG beklenen oranlarda artış göstermiyor ise bu maalesef düşüğe işaret edebilmektedir. Ayrıca yine yükselişin durması durumu dış gebelik gibi bir durumun söz konusu olabileceğini göstermektedir. Her iki durumdan bir söz konusu olmuş ise hızlıca müdahale edilmesi gereken bir durum yaşanıyor olabilir. Özellikle dış gebelikte ceninin anneye zarar vermemesi adına hızlıca gebeliğin sonlandırılması gerekmektedir.

Yapılan kan testi sonucunda en doğru değerlendirmeyi kadın doğum uzmanı olan hekiminiz yapıktan sonra gereken müdahaleyi yapacaktır.

Beta HCG 1.20 Ne Demek?

Hamilelik söz konusu olduğu andan itibaren vücudun salgıladığı Beta HCG hormonu kısa süre ve hızlıca yükselmektedir. Kan tahlilinde Beta HCG 1.20 çıktığında çoğu kadın hemen doktoruna başvurmaktadır. Yaşanan bir adet gecikmesinin ardından bu sonuç elde edilmiş ise bu hamile olmadığınıza işarettir. Ancak birkaç gün sonra testi tekrar ettirerek çok daha kesin sonuçları elde edebilirsiniz. Eğer yapılan tahlilde bir yükselme oluşmuyor ise bir sıkıntı olduğuna işaret edebilir.

2 Haftalık Gebelikte Beta HCG

Hamile kaldığınızda gebeliğin takibine 4. Haftadan itibaren başlanılmaktadır. Her şey normal seyrinde gerçekleştiğinde Beta HCG hormonu döllenme ile yükselmeye başlayacaktır. Bir kadının gebe olmadığı zamanda Beta HCG hormonu 0 ila 10 ml aralığında bir değerdedir. Eğer iki haftalık bir gecikme söz konusu ise bu hormon gebeliğin tam var olup olmadığı ile alakalı net bir bilgi vermeyebilir. Bu nedenle gebeliğin var olduğunu söyleyebilmek için Beta HCG hormonunun 5 ml değerinin üzerinde olması beklenmektedir.

5 Haftalık Gebelikte Beta HCG

Gebeliğiniz 5. Haftaya ulaştığında Beta HCG’nizin yüksekliği artık hissedilir düzeylere ulaşmaktadır. Bu haftada yapılacak olan testte hormonlarınız 20 ila 7 300 ml aralığında bir değere sahip olacaktır. Bu seviyeler gebeliğin hafta hafta gelişiminin belirlenmesine oldukça yardımcı olmaktadır. 

Beta HCG Yükselmesi

Beta HCG hormonu bazı durumlarda gebelik olmadan da yükselme göstermektedir. Bu nedenle bu hormonu yükselten diğer nedenleri de bilmeniz faydalı olabilir.

 • Düşük riski
 • Dış gebelik
 • Kuru gebelik veya diğer adı ile boş gebelik
 • Çoklu gebelikler
 • Down sendromu benzeri doğumsal anomoniler
 • Molar gebelik
 • Bazı kanser türleri bu hormonu yükselten etmenlerden bazılarıdır.

Beta HCG hormonu ile alakalı bir diğer enteresan bilgi ise özel durumlarda erkeklerde de görülebilen bir hormon olmasıdır. Erkek hastalarda gebelik tıbben mümkün olmadığı için bu durum bambaşka konuların habercisi olmaktadır. Maalesef erkekler için bu durum yükselme testis tümörünün bir habercisi olmaktadır. 

Bazen hamile olmasınız da hormon değerlerinizde artışlar olabilmektedir. Bu durumda beslenmenin de etkisi değerlendirmeye tabi tutulur. Eğer dereotu, avokado, domates, ıspanak, çekirdek, Bektaşi üzümü veya ceviz tüketmiş iseniz beta HCG hormonunuzda oynamalar olabilmektedir. Ufak artışları gördüğünüz zaman hemen endişeye kapılmayın. Testi tekrar birkaç gün sonra yaptırın ve böylece en doğru sonuca ulaşmış olacaksınız.

Ve Beklenen Son Hamilesiniz

Yapılan Beta HCG testiniz ve ultrason muayenenizin ardından gebe olduğunu anladığınız zaman sizin için farklı bir zaman başlıyor demektir. İlk sevincin tüm tanıdıklar ile paylaşılmasının ardından belli bir hafta sonra kusmalar, bulantılar, uykusuz geceler, aş ermeler vs artık siz bekliyor. Şimdi bin bir heves ile başladığını bu serüvende ağlamalar sızlamalar daha neler neler sizi bekliyor olacak. Her ay değişen ruh halinizi de unutmamak lazım. 

Hamile olmanın güzel yanları da var elbette. İlk ultrason muayenenizde içinizde bir mucizenin var olduğunu görmek yaşadığınız tüm sıkıntıları unutturan bir andır. Her ay onun nasıl büyüdüğünü görmek kalp atışlarını dinlemek ve elinizi karnınıza koyduğunuzda meleğinizin orda olduğunu bilmek dünya üzerinde yaşayacağınız en büyük mucizelerden biri…

Hafta hafta ay ay büyüyen bebeğiniz 9 ayın sonunda hayatınıza dahil olacak ve süt kokulu melek bebeğinizi de kucağınıza alarak hastaneden ayrılacaksınız. Bu arada anne olmak demek çoğu zaman uykusuz geceler, bebek bezi, ıslak mendil kokusu, ateş çıkması gibi konuların hayatınızda sıklıkla yer alacağı demektir.

Zorlu ama en keyifli anların yaşandığı annelik süresince bebeğinizle çok güçlü bağlar kuracak ve karşılıksız sevmeyi ve sevilmeyi çok daha iyi öğreneceksiniz. 

Benzer Konular
20 Yorum
 1. ipek 13 Mayıs 2019

  beta hcg değerlerim çok düzensiz ilerliyor kese göründü beta hcg değerlerinde artış nasıl olmalı lütfen yardımcı olabilirmisiniz

 2. dilan 13 Mayıs 2019

  bhcg kan değerlerimde 15841 gibi bir sonuç var bunun anlamı nedir

 3. sumeyye 11 Mayıs 2019

  hocam 97.32 referans değerim var kaç haftalık gebeyim teşekkürlerimi sunarım

 4. elifnur 11 Mayıs 2019

  bugün doktora gittim beta hcg değerimde düşük değer gösteriyor hamile değilmiyim hangi değer kabul ediliyor

 5. deniz çolak 10 Mayıs 2019

  adetim 5 gün gecikti kan tahlilinde 0.14 değer çıktı hamile olabilirmişim nezaman netleşir

 6. ışıl 10 Mayıs 2019

  merhaba adetim 6 gün gecikti kan tahlilimde beta hcg 87 çıktı 5 gün önceki değerim 47 çıktı kaç günlük hamileyim

 7. selda 9 Mayıs 2019

  2 tane idrar hamilelik testi yaptık ikincisinde çift çizgi gibi gözüküyor kan tahlilinde 653 değer gözüküyor hamileyim diyebilirmiyim

 8. beyaznur 9 Mayıs 2019

  kan tahlilimde 92.71 değer çıktı kaç haftalık hamileyim

 9. hatice 7 Mayıs 2019

  bugün kan tahlili yaptırdım beta hcg değerim 0,95 çıktı hamilemiyim doktor tekrar test yapılması gerektiğini söyledi

 10. selin duran 7 Mayıs 2019

  iyi günler 3 gün önce beta hcg kan testinde 35.21 değer çıktı birkaç gün sonra det kanaması yaşadım hamile olma durumum varmıdır

 11. betül 7 Mayıs 2019

  hocam kan tahlilimde beta hcg değerim 9.14 çıktı hamile olma ihtimalim var mı tekrar doktora nezaman gitmeliyim

 12. kubra 5 Mayıs 2019

  Kan tahlininde beta 95 değer çıktı adetime 4 gün var doktorumuz pozitif dedi 7 gün sonra tekrar test yapılması gerekiyormuş kaç haftalık hamile olabilirim

 13. isimsiz 5 Mayıs 2019

  beta değerim 5.81 çıktı hamile olabilirmiyim testi nezaman tekrarlamam gerekiyor

 14. yeliz28 1 Mayıs 2019

  hocam beta hcg test yaptırdık sonuç 120 çıktı 3 gün sonra tekrar yaptırdık testi sonuç 174 çıktı gebelik durumu olabilirmi

 15. fatma 29 Nisan 2019

  doktora gittim gebelik testi yaptırdım kanda hcg 175,7 çıktı 5 gün sonra testin tekrarlanması istendi hamile kalmak istiyorum sizce değerler nasıl

 16. ayşegül 27 Nisan 2019

  merhabalar tüp bebek tedavisi görüyorum kan testimde beta hcg 145 çıktı 1 hafta sonra tekrar gideceğim beta hcg yükselişi olursa hamile olabilirmiyim

 17. buse 25 Nisan 2019

  adetim 6 gün gecikti idrar testinde çift çizgi gözüktü kan değerim 524.13 çıktı hamile olabilirmiyim lütfen yardımcı olun.

 18. naz 20 Nisan 2019

  1 haftalık gebelikte beta hcg değeri kaç olmalı test yaptırdım sonuçları bekliyorum

 19. ayşe 19 Nisan 2019

  kan tahlilinde beta-hcg değerleri 1,74 çıktı hamile olabilirmiyim doktora tekrar nezaman gitmem gerekiyor.

 20. sudenur 15 Nisan 2019

  doktora gittim beta hcg 35.21 değer çıktı kanda hamilemiyim sizce cevap verebilirmisiniz

Yorum Yazın