Adet Öncesi Kahverengi Akıntı Neden Olur?

Adet Öncesi Kahverengi Akıntı Neden Olur?

Adet Öncesi Kahverengi Akıntı Neden Olur?

Adet Öncesi Kahverengi Akıntı Neden Olur?

Pek çok kadın adet öncesi kahverengi akıntı neden olur? Merak etmektedir. Bu konuya değinmeden önce vajina akıntısından biraz bahsetmek gerekmektedir. Bu akıntılar fizyolojik nedenlere ve bunun yanı sıra patalojik nedenlerden dolayı da kaynaklanabilir. 

Kadınlar genel olarak 28 günde bir regl dönemine girmektedir. Bu hesaba göre 14. gün yumurtlama dönemleridir. Bu dönemin öncesinde vajinada akıntı meydana gelir. Vajinada akıntı sürekli oluyorsa yumurtlama döneminde bu akıntı diğer günlerdekinden daha yoğun ve kıvamlıdır. Vajina akıntısının sebebi ise yumurtlama döneminde hamile kalmak için, spermlerin kolay şekilde rahme ulaşabilmesini sağlar.

Hamile Kalmak ya da Kalmamak İçin Bu Akıntıya Dikkat Edilmesi Gerekmektedir

Günümüzde modern tıp gelişmeden çok önceleri pek çok uygarlıkta kadınlar ne zaman hamile kalabileceğini bu akıntıya bakarak hesap etmekteydiler. Kısaca kadınlar ve eşleri yoğun kıvamlı akıntıyı beklemekteydiler. Akıntı geldikten sonra cinsel birliktelik yaşayarak hamile kalmaya çalışmışlardır. Fakat ne zaman bu akıntı kahverengi, sarı ya da yeşil renkte geliyorsa, köpüksü bir hal alıyor ya da koku geliyorsa o zaman patolojik olarak kabul edilir. Mutlaka uzman bir doktora görünmek gerekmektedir. 

Gebelik Belirtisi Olabilir

Regl döneminde ve özellikle regl sonunda görülen kahverengi akıntılar bu dönemde atılmayan rahim duvarı kalıntıları olabilir. Bu durum gayet normal ve fizyolojik bir durumdur. Fakat regl öncesinde kahverengi akıntılar gerçekleşiyor ise dikkate alınması gerekmektedir. Adet öncesi kahverengi akıntı neden olur?

Bazı hamile kadınlarda implantasyon kanaması adı verilen yerleşme kanaması meydana gelebilir. Bu kanama beklenen adet dönemi ile kesişebilir. Adet kanaması ile denk geldiği için çoğu zaman adet kanamasıyla karıştırılabilir. Fakat bu kanama adet kanamasından çok daha az sürede biter ve miktarı da adet kanamasından çok daha azdır. 

Yerleşme kanaması adı verilen bu durum, sperm ile döllenmiş olan yumurtanın fallop tüpünden geçerek rahme ulaşmasından sonra gerçekleşir. Rahim duvarına tutunmaya çalışan embriyo, az miktarda bir kanama gerçekleşmesine neden olabilir. Fakat bu kanama her kadında görülecek diye bir kaide söz konusu değildir. 

Adet öncesi kahverengi akıntı neden olur? Sorusunun net cevabına gelince; bu kanama hamilelik belirtisi olabileceği gibi aynı zamanda herhangi bir hastalığın belirtisi de olabilmektedir. Eğer kahverengi akıntıdan sonra normal adet kanaması başlıyorsa bu durum gayet olağandır. Hele bir de adet döneminde gecikme meydana gelmiş ise, içeride bekleyen kan tazeliğini kaybeder. Böylece rengi de kırmızıdan kahverengine döner. Regl dönemi başlangıcı ya da hamile döneminde kahverengi akıntı beklemiş kan anlamına gelir.

Kahverengi akıntı sonrasında herhangi bir şekilde adet kanaması normal seyrinde gerçekleşmiyor ise, gebe olma ihtimali var demektir. Fakat bu süreçten sonra gebelik yok ise kesinlikle Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanına görünmek gerekmektedir. Çünkü bu durum herhangi bir kadın hastalığının habercisi olabilir.

Adet Öncesi Kahverengi Akıntı

Yine adet öncesi kahverengi akıntı neden olur? Sorusunun cevabı hormonal bozukluklar olabilir. Bunun yanı sıra;

  • Döllenen yumurtanın rahim içerisinde ilerlemesi sonucu yerleşme kanaması olabilir.
  • Gelen kahverengi kan kırmızı renge dönmeden bitmiş ise, gebelik başlangıcında düşük olabilme ihtimali var demektir.
  • Adetten sonra kanın kahverengine dönmesi gayet olağandır. Fakat adet öncesinde kahverengi kanama olmuş ise sonrasında kırmızıya dönmesi beklenir. Birkaç gün içerisinde normal adet dönemine girilmemiş ise hamile olma ihtimali ortaya çıkar. 
  • Kadın kanamaya rağmen hamile değil ise mutlaka doktora görünmelidir. 
  • Eğer kullanılan doğum kontrol hapları ya da iğneler varsa bu durum hormonal bozukluklara yol açmış olabilir.

Benzer Konular
0 Yorum
Yorum Yazın